Late field goal gives Wetumpka first win over Opelika

Brian

Wetumpka’s E.J. Rogers (8) breaks downfield after grabbing a pass during Friday’s game. 

The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:
 
CLASS 7A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Thompson (18); 3-0; 285
2. McGill-Toolen (7); 2-0; 249
3. Central-Phenix City (1); 2-1; 205
4. Hoover; 2-1; 180
5. Hewitt-Trussville; 3-0; 169
6. Mountain Brook; 3-0; 118
7. Theodore; 3-0; 97
8. Lee-Montgomery; 3-0; 81
9. Austin; 3-0; 45
10. Auburn; 2-1; 36
Others receiving votes: Prattville (2-0) 9, Vestavia Hills (2-0) 7, James Clemens (1-2) 1.
 
CLASS 6A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Saraland (23); 3-0; 302
2. Pinson Valley (2); 2-1; 225
3. Muscle Shoals; 3-0; 208
4. Clay-Chalkville (1); 3-0; 185
5. Hueytown; 3-0; 158
6. Oxford; 3-0; 121
7. Blount; 3-0; 108
8. Opelika; 3-0; 87
9. Wetumpka; 2-1; 45
10. Carver-Montgomery; 3-0; 21
Others receiving votes: Bessemer City (2-0) 5, Fort Payne (3-0) 5, Gardendale (3-0) 5, Dothan (2-1) 3, Jackson-Olin (1-2) 2, Paul Bryant (3-0) 1, Spanish Fort (1-1) 1.
 
CLASS 5A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Jasper (22); 2-0; 298
2. Central-Clay Co. (2); 2-0; 230
3. Ramsay (2); 2-1; 192
4. Etowah; 3-0; 183
5. Russellville; 2-0; 126
6. Pleasant Grove; 3-0; 124
7. Demopolis; 2-1; 95
8. Madison Aca.; 2-1; 80
9. Bibb Co.; 3-0; 62
10. Center Point; 2-1; 23
Others receiving votes: Alexandria (1-0) 18, Briarwood (0-2) 13, Sylacauga (3-0) 12, Vigor (1-1) 8, Greenville (2-1) 5, Jackson (2-0) 5, Hamilton (2-0) 3, Brewer (2-0) 2, Citronelle (3-0) 2, Guntersville (2-0) 1.
 
CLASS 4A
Team (first-place); W-L; Pts
1. UMS-Wright (26); 2-0; 312
2. Hokes Bluff; 2-0; 229
3. American Chr.; 2-0; 209
4. Catholic-Montgomery; 3-0; 179
5. Hillcrest-Evergreen; 2-1; 145
6. Headland; 3-0; 127
7. Jacksonville; 2-1; 106
8. Good Hope; 3-0; 73
9. Andalusia; 1-2; 53
10. Brooks; 2-1; 23
Others receiving votes: Williamson (2-0) 8, Montevallo (2-1) 7, Anniston (1-1) 2, Deshler (1-2) 2, Handley (1-1) 2, St. John Paul II (2-1) 2, Escambia Co. (2-0) 1, Fairview (2-1) 1, North Jackson (0-2) 1.
 
CLASS 3A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Flomaton (24); 2-0; 306
2. Piedmont (1); 2-0; 225
3. Gordo (1); 3-0; 206
4. Randolph Co.; 2-0; 180
5. Pike Co.; 2-0; 159
6. Providence Chr.; 3-0; 135
7. Midfield; 2-0; 91
8. St. James; 3-0; 73
9. Mobile Chr.; 1-1; 50
10. Geraldine; 2-1; 33
Others receiving votes: Saks (2-1) 7, T.R. Miller (2-0) 7, Walter Wellborn (3-0) 7, Pike Road (3-0) 2, Susan Moore (3-0) 1.
 
CLASS 2A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Fyffe (26); 2-0; 312
2. Luverne; 2-0; 226
3. Ohatchee; 2-0; 176
4. Abbeville; 2-0; 156
5. Addison; 2-1; 151
6. Collinsville; 3-0; 140
7. Leroy; 1-1; 95
8. Reeltown; 3-0; 82
9. Colbert Co.; 3-0; 61
10. Aliceville; 1-1; 28
Others receiving votes: Daleville (3-0) 27, Cottage Hill (2-0) 17, Red Bay (3-0) 5, Highland Home (1-1) 4, Cedar Bluff (2-0) 1, Ranburne (2-0) 1.
 
CLASS 1A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Mars Hill Bible (20); 2-0; 292
2. Maplesville (6); 2-0; 246
3. Sweet Water; 2-0; 202
4. Brantley; 2-0; 178
5. Lanett; 3-0; 155
6. Pickens Co.; 2-0; 116
7. South Lamar; 2-0; 97
8. Linden; 2-1; 66
9. Spring Garden; 1-1; 50
10. Decatur Heritage; 3-0; 27
Others receiving votes: Millry (2-0) 18, Elba (2-1) 13, R.A. Hubbard (3-0) 12, Marion Co. (3-0) 7, Donoho (2-0) 1, Florala (2-1) 1, Fruitdale (3-0) 1.
 
AISA
Team (first-place); W-L; Pts
1. Glenwood (17); 4-0; 285
2. Autauga Aca. (8); 1-1; 237
3. Wilcox Aca.; 3-0; 211
4. Chambers Aca. (1); 3-0; 200
5. Macon-East; 1-0; 136
6. Edgewood; 3-0; 135
7. Southern Aca.; 3-0; 82
8. Crenshaw Chr.; 2-0; 74
9. Tuscaloosa Aca.; 2-1; 39
10. Bessemer Aca.; 2-2; 37
Others receiving votes: Monroe Aca. (1-2) 16, Escambia Aca. (0-2) 11, Lowndes Aca. (2-0) 8, Jackson Aca. (2-0) 5, Morgan Aca. (1-2) 3, Springwood (2-1) 3.
 
 
-33-

Caleb Turrentine is a sports writer for Tallapoosa Publishers Inc.