ASWA releases first baseball, softball polls of season

BASEBALL Class 7A Smiths Station (11-1) Bob Jones (11-3) Hoover (11-4) Vestavia Hills (11-1) Auburn (7-2) McGill-Toolen (6-3-1) Hewitt-Trussville (11-1) Mountain Brook (11-5) Huntsville (8-1) Oak Mountain (11-2) Others receiving votes: James Clemens (9-4), Spain Park (9-4), Fairhope (8-5), Mary G. Montgomery (5-2), Austin (8-2), Florence (5-6) Class 6A Hillcrest-Tuscaloosa (9-2) Russell County (15-1) Faith Academy […]

BASEBALL

Class 7A

  1. Smiths Station (11-1)
  2. Bob Jones (11-3)
  3. Hoover (11-4)
  4. Vestavia Hills (11-1)
  5. Auburn (7-2)
  6. McGill-Toolen (6-3-1)
  7. Hewitt-Trussville (11-1)
  8. Mountain Brook (11-5)
  9. Huntsville (8-1)
  10. Oak Mountain (11-2)

Others receiving votes: James Clemens (9-4), Spain Park (9-4), Fairhope (8-5), Mary G. Montgomery (5-2), Austin (8-2), Florence (5-6)

Class 6A

  1. Hillcrest-Tuscaloosa (9-2)
  2. Russell County (15-1)
  3. Faith Academy (7-3)
  4. Cullman (6-4)
  5. Saraland (9-3)
  6. Hazel Green (4-7)
  7. Oxford (8-2)
  8. Buckhorn (6-2)
  9. Spanish Fort (8-5)
  10. Hartselle (5-6)

Others receiving votes: Wetumpka (11-3), Daphne (7-4), Hueytown (5-4), Homewood (7-2), Helena (7-7), Chelsea (6-6), Gulf Shores (10-3), Athens (8-3), Albertville (9-3), Decatur (5-3)

Class 5A

  1. St. Paul’s (11-1)
  2. Etowah (10-2)
  3. Charles Henderson (11-3)
  4. Satsuma (9-1)
  5. Shelby County (9-2)
  6. Corner (6-4)
  7. Jackson (7-2)
  8. Jasper (9-3)
  9. Lawrence County (5-3)
  10. Mortimer Jordan (8-5)

Others nominated: Ardmore (4-3), Carroll (9-5), East Limestone (4-3), Headland (5-4), Ramsay (6-0), Scottsboro (5-3), UMS-Wright (5-5)

Class 4A

  1. Hokes Bluff (5-1)
  2. Mobile Christian (6-5-1)
  3. Trinity (8-3)
  4. LAMP (9-3)
  5. Wilson (4-3-1)
  6. North Jackson (6-1)
  7. Haleyville (6-2)
  8. Oak Grove (5-3)
  9. Montevallo (9-2)
  10. West Morgan (5-1)

Others nominated: Andalusia (5-7), Elmore County (6-1)

Class 3A

  1. Providence Christian (9-3)
  2. St. James (6-5)
  3. Gordo (7-1)
  4. Winfield (11-4)
  5. Houston Academy (11-2)
  6. Bayside (6-3)
  7. Hale County (5-1)
  8. Geneva (9-4)
  9. T.R. Miller (7-1)
  10. Piedmont (6-3)

Others nominated: Beulah (7-1), Lexington (3-2), Sylvania (5-3)

Class 2A

  1. G.W. Long (10-1)
  2. Fayetteville (7-4)
  3. Thorsby (7-1)
  4. Fyffe (7-1)
  5. Leroy (7-3)
  6. Ariton (11-4)
  7. Highland Home (7-2)
  8. Southeastern (7-1)
  9. Cleveland (5-3)
  10. Decatur Heritage (3-2)

Others nominated: Cedar Bluff (3-1), Goshen (8-2), New Brockton (7-3), Westbrook Christian (5-3)

Class 1A

  1. Brantley (7-3)
  2. Millry (7-4)
  3. Athens Bible (5-2)
  4. Sweet Water (4-4)
  5. Mars Hill (4-2)
  6. Winterboro (8-2)
  7. Covenant Christian (5-0)
  8. Spring Garden (5-2)
  9. Red Level (6-2)
  10. Ragland (5-3)

Others nominated: Gaylesville (4-4), Heritage Christian (4-4), Victory Christian (7-2)

AISA

  1. Morgan Academy (8-0)
  2. Bessemer Academy (14-3)
  3. Pike Liberal Arts (13-3)
  4. Lee-Scott Academy (8-4)
  5. Macon-East (13-4)
  6. Coosa Valley Academy (10-6)
  7. Autauga Academy (13-6)
  8. Hooper Academy (13-5)
  9. Lakeside Academy (10-2)
  10. Patrician (5-2)

Others nominated: Glenwood (5-4), Jackson Academy (6-3), Monroe Academy (5-2)

 

SOFTBALL

CLASS 7A

  1. Fairhope (13-1)
  2. Spain Park (13-1)
  3. Bob Jones (15-1)
  4. Hewitt-Trussville (7-1)
  5. James Clemens (6-4-1)
  6. Hoover (8-3)
  7. Sparkman (8-2)
  8. Vestavia Hills (8-4)
  9. Thompson (10-1)
  10. Baker (9-4)

Others nominated: Auburn (7-5), Central-Phenix City (8-5), Huntsville (5-2), Oak Mountain (2-4), Prattville (11-6-2), Tuscaloosa County (9-3), Austin (3-5).

CLASS 6A

  1. Northview (10-1)
  2. Hartselle (9-2)
  3. Buckhorn (6-1)
  4. Gardendale (14-2-1)
  5. Hazel Green (5-2)
  6. Daphne (8-6)
  7. Saraland (10-3)
  8. Stanhope Elmore (9-6)
  9. Helena (5-5)
  10. Spanish Fort (9-4)

Others nominated: Albertville (6-2), Baldwin County (9-8), Brookwood (5-2), Chelsea (5-3), Dothan (7-8), Eufaula (8-5), Hillcrest-Tuscaloosa (8-5), Pell City (12-4).

CLASS 5A

  1. Springville (5-3)
  2. Hayden (6-1)
  3. Alexandria (3-2)
  4. Corner (3-1)
  5. Mortimer Jordan (10-4)
  6. Rehobeth (9-5)
  7. Ardmore (3-2)
  8. Tallassee (11-2)
  9. Satsuma (18-3)
  10. Brewbaker Tech (13-6)

Others nominated: Boaz (6-7-1), Faith Academy (5-3), Lawrence County (7-6), Madison County (3-3), Moody (8-8), East Limestone (5-3), Russellville (4-4), Southside-Gadsden (8-6).

CLASS 4A

  1. Alabama Christian (11-3)
  2. Holtville (13-3)
  3. White Plains (14-3)
  4. American Christian (10-3)
  5. LAMP (9-1)
  6. Wilson (7-0)
  7. Madison Academy (7-0)
  8. North Jackson (3-0-1)
  9. Leeds (7-3-1)
  10. Lincoln (13-5-1)

Others nominated: Andalusia (5-3), Central-Florence (5-3), Cherokee County (4-1), Danville (2-2), Northside (3-6).

CLASS 3A

  1. Pisgah (3-0)
  2. Prattville Christian (10-2)
  3. Plainview (4-1)
  4. J.B. Pennington (6-0)
  5. Pleasant Valley (8-4)
  6. Winfield (8-0-1)
  7. Geneva (12-9)
  8. Carbon Hill (5-4)
  9. Wicksburg (12-2)
  10. Oakman (7-5)

Others nominated: Colbert Heights (2-0), Lauderdale County (3-1), Locust Fork (9-1), Mobile Christian (6-10), Piedmont (6-1), Providence Christian (5-5), St. James (14-3), Walter Wellborn (3-1).

CLASS 2A

  1. G.W. Long (8-0)
  2. Sumiton Christian (7-6-1)
  3. Hatton (9-7)
  4. Section (2-0)
  5. Leroy (7-2)
  6. Sand Rock (3-0)
  7. Lamar County (3-3)
  8. Collinsville (4-2-1)
  9. Ider (2-2)
  10. Cedar Bluff (3-3)

Others nominated: Fyffe (1-1), Horseshoe Bend (4-3), Vincent (6-1), Reeltown (4-10), Woodland (6-8).

CLASS 1A

  1. Brantley (8-4)
  2. Mars Hill Bible (7-3)
  3. Appalachian (5-2)
  4. South Lamar (2-1)
  5. Spring Garden (1-2)
  6. Kinston (8-5)
  7. Falkville (6-1)
  8. Belgreen (5-3)
  9. Meek (4-4)
  10. Waterloo (5-3)

Others nominated: Skyline (0-4).

AISA

  1. Autauga Academy (16-7)
  2. Macon-East (20-7)
  3. Glenwood (13-6-1)
  4. Edgewood (14-6)
  5. Pickens Academy (5-4)
  6. South Choctaw (3-0)
  7. Clarke Prep (8-2-1)
  8. Bessemer Academy (12-8)
  9. Pike Liberal Arts (12-7)
  10. Abbeville Christian (9-3)

Others nominated: Cornerstone Christian (6-1), Patrician Academy (2-6), Tuscaloosa Academy (3-3).